Affärsinformation

Mängden affärsinformation växer ständigt. Bara i Sverige finns det ca. 1 miljon aktiva företag och organisationer. Behovet och nyttan med tillgång till aktuell affärsinformation växer.Info

En viktig del i vår helhetslösning är därför att erbjuda detaljerad och ständigt uppdaterad företagsinformation. Informationen kan integreras och uppdateras direkt i ert affärssystem eller i fristående system.

Marknadsinformation för analys, marknadsbearbetning och försäljning. Med hjälp av våra effektiva verktyg och tjänster får du som arbetar med marknadsföring och försäljning möjlighet att göra fler och bättre affärer.

Kreditinformation används för kreditupplysningar, kreditbedömning och andra liknande bedömningar av ekonomiska risker.

Läs mer om:

UC Marknadsinformation

UC Kreditinformation

Pyramid UC-integration

  • UC Marknadsinformation

    UC Marknadsinformation ingår i UC AB men paketerar UC:s databasinformation på ett annorlunda sätt för att möta marknadens behov av information genom hela affärsprocessen, från prospectering till analys. Du som arbetar med marknadsföring och försäljning kan välja olika verktyg som underlättar ditt arbete. Du får bättre kunskap om kunder, prospects och marknadspotential.

    Läs mer.

  • UC Kreditinformation

    UC är Sveriges ledande affärs- och kreditupplysningsföretag. UC-information används som underlag till drygt 10 miljoner affärs- och kreditbeslut som varje år fattas på företag, banker och finansbolag. UC erbjuder bland annat dagsaktuell information om företag och privatpersoner som kan användas för kreditbedömningar av kunder och prospects samt för andra kvalificerade ekonomiska bedömningar.

    Läs mer.

  • Pyramid UC-Integration

    Med KR-Systems modul integrerar du UC:s onlineupplysningar och UC:s marknadsverktyg webSelect med Pyramid Affärssystem. Dagsfärsk kreditinformation kan importeras till Kund-, Kontakt och Leverantörscentralen.

    Läs mer.

Våra partners.

Kontakta oss.

  • Stockholm
    Telefon: 010-130 19 00
    Email: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
  • Göteborg
    Telefon: 010-130 19 00
    Email: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
  • Malmö
    Telefon: 010-130 19 00
    Email: Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.
  • Karlstad
    Telefon: 010-130 19 00
    Email:Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Senaste Nyheterna.

KR System befinner sig på Industrimässan i Karlstad. Kom förbi vår monter och prata #affärssystem #pyramid #euroexpo

Vi är mycket glada och stolta att få presentera två nya tillskott till vårt konsultgäng! Monica Raalas och Andreas Grahn välkomna! #KRSystem

CarlanderskaCarlanderska

Håkan Nilsson – Affärscontroller, Carlanderska Sjukhuset

"Pyramid är ett otroligt lättarbetat och flexibelt affärssystem"

Carlanderska Sjukhuset har använt Pyramid som affärssystem sedan tidigt 90-tal. De bedriver tillsammans med samarbetspartners hälso- och sjukvård i såväl offentlig som privat regi.

"En stor fördel med Pyramid är att man via studios kan plocka fram tabeller, diagram etc. direkt i affärssystemet istället för att exportera till olika kalkylprogram. Det är något vi ständigt använder oss av.", berättar Håkan Nilsson.

Läs mer

Götebors TruckserviceGöteborgs Truckservice

Gunilla Wagner – Redovisningschef, GTS AB

"Pyramid är användarvänligt, lättöverskådligt och har en bra sökmotor"

”Vi har använt Pyramid sedan slutet av 80-talet så vi har följt med i dess utveckling genom åren. Pyramid är användarvänligt, lättöverskådligt och har en bra sökmotor”, berättar Gunilla Wagner.

Läs mer

Equality LineEquality Line

Inger Hillskog Roth – Anläggningschef, Equality Line AB

"Pyramid är helt fantastiskt med alla sina möjligheter"

Equality Line är ett grossistföretag som säljer högkvalitativ utrustning till ridsporten. De handplockar sina leverantörer med noggrannhet så att de kan garantera sina kunder högsta kvalitet på det de köper.

"Pyramid har ett mycket bra säljstöd som underlättar för oss i all vår servicehantering, exempelvis reklamationshantering för våra kunder. Jag tycker Pyramid är helt fantastiskt som har så många möjligheter, och jag är väldigt nöjd", berättar Inger Hillskog Roth.

Läs mer

Delang och EkmanDelang och Ekman

Per Ekman – VD, Delang och Ekman AB | Akvarieteknik

"Med Pyramid E-handel har vi mer tid för våra kunder"

AkvarieTeknik är en av Nordens ledande grossister av akvariefisk och alla tänkbara tillbehör inom akvaristik.

"Då vårt gamla system Scenario inte hade någon E-handel bytte vi system i Januari 2008. Tillsammans med KR-systems konsulter i Karlstad körde vi igång Pyramid standardmoduler i April månad. Under hösten 2008 har vi startat E-handel och kundtjänst, på tur står nu PDA för inköp och inleveranser", berättar Per Ekman.

Läs mer

Afriso EmaAfriso Ema

Jonas Ericson Nihlstorp – VD, Afriso Ema AB

"Med Pyramid har vi fått ett stabilt system med en tillverknings-modul som är tillräckligt lättarbetad även för mindre företag"

Afriso använder idag Pyramid fullt ut på huvudkontoret, både tillverkning, order/lager/inköp, redovisning och serviceorder. MPL-modulen används för att ta kontroll över och effektivisera artikelflödet gentemot externa legotillverkare. Man har nyligen driftsatt kundvårdsmodulen och säljarna kan därför arbeta på resande fot i mobile office och på lokalkontoret i Växjö arbetar säljare online via Internet.

Läs mer

CottexCottex

Cecilia Formare – Pyramidansvarig, Cottex AB

"Det är en fröjd att arbeta med Pyramids studior för att lista information"

Cottex är ett grossistföretag som med egen produktion, design och import satsar på storsäljande artiklar inom miljö- och hembelysning samt takfläktar. Med ett noga utvalt sortiment levererar man "storsäljare" till mycket attraktiva priser. Cottex har använt Pyramid praktiskt taget sedan Version 1. Orderflödet är stort och därför lägger man stor vikt vid att effektivisera logistik och lagerhantering. Genom att säljarna via mobile office har tillgång till Pyramid ute på fältet kortas leveranstid genom att kunderna kan välja produkter som finns i lager.

Läs mer

ChilliChilli

Petra Moell – Marknadsansvarig, Chilli AB

"Alla kan sälja från centrallagret som butikerna jobbar mot"

”Innan vi började jobba med Pyramid hade vi helt manuella kassor. Vi var inne i en expansiv fas och ville datorisera både kassa och lagerhantering. Pyramid passade bra då det har både butiksdatasystem och lagerhanteringssystem. Vi såg även att det finns möjligheter att växa med Pyramid genom dess uppbyggnad med olika moduler”, berättar Petra Moell.

Läs mer

G PartnersG Partners

Dan Bjuremo – IT-ansvarig/Inköpsansvarig, G Partners

"Det är lätt att hitta de funktioner och inställningar som krävs för att det ska passa vår verksamhet"

”G Partners är ett grossistföretag som tillhandahåller effektiv logistik med korta ledtider och en kostnadseffektiv lagerhållning som förser deras ÅF med produkter de normalt inte lagerför i sina butiker. "Pyramid fungerade flexibelt och smidigt även när det gällde integrationen med vår externa webshop", berättar Dan Bjuremo.

Läs mer

Anders S JohanssonAnders S Johansson

Utvecklare - Karlstad

Telefon: 010-130 19 47

Email: anjo@krsystem.se

Anders GrumerAnders Grumer

Säljare - Karlstad

Telefon: 010-130 19 41

Mobil: 0706-45 41 01

Email: anders.grumer@krsystem.se

John HertellJohn Hertell

Systemtekniker - Karlstad

Telefon: 010-130 19 42

Email: john.hertell@krsystem.se

Carola EinarssonCarola Einarsson

Verksamhetskonsult - Karlstad

Telefon: 010-130 19 45

Email: carola.einarsson@krsystem.se

Marcus PerssonMarcus Persson

Verksamhetskonsult - Karlstad

Telefon: 010-130 19 43

Email: marcus.persson@krsystem.se

Anders RamstedtAnders Ramsted

Teknikansvarig - Göteborg

Telefon: 010-130 19 06

Email: anders.ramstedt@krsystem.se

Anna IsakssonAnna Isaksson

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 10

Email: anna.isaksson@krsystem.se

Bengt JosefsonBengt Josefson

Systemtekniker - Göteborg

Telefon: 010-130 19 05

Email: bengt.josefsson@krsystem.se

Christer JohannessonChrister Johannesson

Försäljning UC - Göteborg

Telefon: 010-130 19 22

Mobil: 0705-58 90 31

Email: christer.johannesson@krsystem.se

Emil KjellinEmil Kjellin

Systemtekniker - Göteborg

Telefon: 010-130 19 07

Email: emil.kjellin@krsystem.se

Hanna StrömHanna Ström

Försäljning UC - Göteborg

Telefon: 010-130 19 23

Email: hanna.strom@krsystem.se

Markus EhnbergMarkus Ehnberg

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 57

Email: markus.ehnberg@krsystem.se

Jan KjellinJan Kjellin

Försäljning

Telefon: 010-130 19 19

Mobil: 0705-93 28 69

Email: jan.kjellin@krsystem.se

Björn ErshagenBjörn Ershagen

Utvecklare - Malmö

Telefon: 010-130 19 56

Mobil: 0766-77 13 02

Email: bjorn.ershagen@krsystem.se

Kristina BoschettiKristina Boschetti

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 13

Email: kristina.boschetti@krsystem.se

Lars HaagLars Haag

Systemtekniker - Göteborg

Telefon: 010-130 19 04

Email: lars.haag@krsystem.se

Lars-Erik GrimelundLars-Erik Grimelund

Utvecklare - Göteborg

Telefon: 010-130 19 17

Email: lars-erik.grimelund@krsystem.se

Madeleine HäggMadeleine Hägg

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 12

Email: madeleine.hagg@krsystem.se

Marie KroonMarie Kroon

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 08

Email: marie.kroon@krsystem.se

Maria MöllerMaria Möller

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 11

Email: maria.moller@krsystem.se

Max LangerMax Langer

Försäljning - Göteborg

Telefon: 010-130 19 02

Mobil: 0705-83 05 92

Email: max.langer@krsystem.se

Peter WallinPeter Wallin

Försäljning - Göteborg

Telefon: 010-130 19 03

Mobil: 0709-15 32 99

Email: peter.wallin@krsystem.se

Monica RaalasMonica Raalas

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 58

Email: monica.raalas@krsystem.se

Robert VaghfeldtRobert Vaghfeldt

Systemtekniker - Göteborg

Telefon: 010-130 19 24

Email: robert.vaghfeldt@krsystem.se

Roger TimmermanRoger Timmerman

Utvecklare - Göteborg

Telefon: 010-130 19 15

Email: roger.timmerman@krsystem.se

Ulrica SkoglundUlrica Skoglund

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 09

Email: ulrica.skoglund@krsystem.se

Elias JohnssonElias Johnsson

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 16

Email: elias.johnsson@krsystem.se

Johan AlklintJohan Alklint

Försäljning - Malmö

Telefon: 010-130 19 51

Mobil: 0727-12 19 30

Email: johan.alklint@krsystem.se

Martin TillborgMartin Tillborg

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 52

Mobil: 0727-12 19 80

Email: martin.tillborg@krsystem.se

Peter AdlerPeter Adler

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 53

Mobil: 0727-12 19 70

Email: peter.adler@krsystem.se

Olle KristellOlle Kristell

Utvecklare - Malmö

Telefon: 031-704 18 35

Mobil: 0727-12 91 10

Email: olle.kristell@krsystem.se

Filip BahlstenFilip Bahlsten

Kontorschef/Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 67

Email: filip.bahlsten@krsystem.se

Jessica LindströmJessica Lindström

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 69

Email: jessica.lindstrom@krsystem.se

Jörgen LarssonJörgen Larsson

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 68

Email: jorgen.larsson@krsystem.se

Sven SturegårdSven Sturegård

Försäljning/Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 71

Email: sven.sturegard@krsystem.se

Anders IlgAnders Ilg

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 54

Mobil: 0727-12 95 00

Email: anders.ilg@krsystem.se

Ester StrandbergEster Strandberg

Ekonomi & Administration - Göteborg

Telefon: 010-130 19 20

Email: ester.strandberg@krsystem.se

Marcus RosenborgMarcus Rosenborg

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 72

Email: marcus.rosenborg@krsystem.se

Christian ÖstringChristian Östring

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 73

Email: christian.ostring@krsystem.se

Jonas DevhagenJonas Devhagen

Verksamhetskonsult - Göteborg

Telefon: 010-130 19 18

Email: jonas.devhagen@krsystem.se

Janne SikströmJanne Sikström

Utvecklare - Göteborg

Telefon: 010-130 19 16

Email: janne.sikstrom@krsystem.se

Maria MöllerMaria Möller

Ekonomi & Administration - Göteborg

Telefon: 010-130 19 00

Email: maria.moller@krsystem.se

Henrik RisbergHenrik Risberg

Utvecklare - Malmö

Telefon: 010-130 19 59

Mobil: 0727-12 19 64

Email: henrik.risberg@krsystem.se

Andreas GrahnAndreas Grahn

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 66

Email: andreas.grahn@krsystem.se

Anna-Karin YseusAnna-Karin Yseus

Verksamhetskonsult - Skövde

Telefon: 010-130 19 43

Email: anna-karin.yseus@krsystem.se

Angelica PleijelAngelica Pleijel

Ekonomi & Marknad - Göteborg

Telefon: 010-130 19 20

Email: angelica.pleijel@krsystem.se

Thomas AspThomas Asp

Verksamhetskonsult/Utvecklare - Skövde

Telefon: 010-130 19 48

Email: thomas.asp@krsystem.se

Tiina SöderqvistTiina Söderqvist

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 74

Email: tiina.soderqvist@krsystem.se

Viktor LindhViktor Lindh

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 61

Email: viktor.lindh@krsystem.se

Malin CarlströmMalin Carlström

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 62

Email: malin.carlstrom@krsystem.se

Katalin Mark O'NeillKatalin Mark O'Neill

Verksamhetskonsult - Malmö

Telefon: 010-130 19 65

Email: katalin.markoneill@krsystem.se

Emma LindgrenEmma Lindgren

Verksamhetskonsult - Stockholm

Telefon: 010-130 19 75

Email: emma.lindgren@krsystem.se